Czwartki ubogich (1981)

Do Puszczańska, miasteczka położonego w głębi mazurskich lasów, przyjeżdża Jerzy, świeżo upieczony chirurg, by podjąć pracę w miejscowym szpitalu. Już pierwszy nocny dyżur nie szczędzi mu "atrakcji" - zostaje wezwany do tragicznego wypadku samochodowego. Rankiem, po rozmowach z funkcjonariuszami milicji i personelem szpitala nabiera podejrzeń, że wokół wypadku dokonuje się pewnych manipulacji. Kategorycznie odmawia podpisania protokołu stwierdzającego, że mężczyzna, który poniósł śmierć, prowadził samochód. Kierowca bowiem, niejaki Grzyb, żyje. W momencie wypadku był kompletnie pijany. Młody lekarz nie zwraca uwagi na sugestie wielu osób, że jednak powinien podpisać protokół - Grzyb jest miejscową "szarą eminencją''.
Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o stosunkach panujących w miasteczku, Jerzy spotyka się wieczorem z jedną z pielęgniarek, siostrą Daglezją, której wyraźnie się podoba.
Rozmowa zostaje zakłócona przybyciem do lokalu, gdzie się spotkali, atrakcyjnej dziewczyny. "Indianka" - tak mówi o niej Daglezja - jest żoną tutejszego naczelnika, który swój przydomek "Indianin" zawdzięcza temu, iż "doskonale skalpuje". Jerzy pamięta dziewczynę sprzed kilku lat, kiedy przyjeżdżał w te okolice na obozy żeglarskie. Następnego dnia umawiają się na basenie, który "Indianka" - Krystyna ma zarezerwowany na godzinę wyłącznie dla siebie. Wieczorem mają się spotkać w wynajętym pokoju Jerzego. Niespodziewanie jednak przyjeżdża brat Jurka - Zbyszek. Kłopoty z noclegiem szybko zostają rozwiązane. Dzięki protekcji Krystyny Zbyszek przenocuje w położonym na uboczu ekskluzywnym hoteliku. Jerzy i Krystyna spędzają noc w samochodzie Zbyszka, nie mogąc dostać się do domu.
"Indianka" w burzliwej rozmowie oznajmia mężowi, że w jej życiu pojawił się inny, ważny mężczyzna.
Tymczasem ranny Grzyb wraca do zdrowia. To właśnie on jest inicjatorem i fundatorem przyjęcia nad jeziorem, na które zostaje zaproszony również Jerzy...

Na podstawie powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem.Produkcja: 1981
Premiera: 18 październik 1982

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
doktor Jerzy Nowacki
Krystyna Grochowska
pielęgniarka "Daglezja" Zielińska
zastępca naczelnika
naczelnik Grochowski, mąż Krystyny
ordynator
Zbyszek, brat Jerzego
sprzątaczka Helena
Wanda, gospodyni Jerzego
Grzyb
kierownik hotelu
Staszek, "Ktoś z daleka"
kierowca karetki pogotowia
inwalida, mąż sprzątaczki
trener Kazio
porucznik MO
-
-
urzędnik
-
-
-
-
-
porucznik MO
-
-
-
-
-
-
-
-
urzędnik, gość w hotelu
-
motocyklista
-
-
-
-
mężczyzna na imprezie
-
-
i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.160720

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz