Dziecinne pytania (1981)

Rok 1980. Główny bohater, Miś, jest młodym architektem, który za wszelką cenę próbuje pozostać uczciwy wobec siebie. Pewnego dnia wychodzi na ulicę z transparentem: "Absolwent uczelni technicznej szuka pracy nie wymagającej kompromisów". Zostaje aresztowany. Za kratkami wspomina kilka ostatnich lat swego życia. Nie były one łatwe. Wspólnie z grupą kolegów zaprojektował osiedle mieszkaniowe. Projekt dostał nagrodę. Niestety, później, wskutek nacisków "góry", młodzi zapaleńcy musieli kolejno rezygnować z kina, żłobka, przychodni, basenu, przedszkola... Wreszcie zostały tylko bloki. Postawieni wobec krytyki decydentów członkowie nagrodzonego zespołu ujawniają różne postawy - od "pragmatyzmu" i oportunizmu do otwartego buntu. Więzi między kolegami zaczynają się rozluźniać, szybko zaczynają się "dezercje".


Wojtek projektuje wille dla notabli, Kazik jest gotów zrobić wszystko dla kariery, Sylwia zamienia się w biernego obserwatora...
Tylko Miś chce pozostać bezkompromisowy i wierny swym młodzieńczym ideałom...[PAT]

Produkcja: 1981
Premiera: 13 listopad 1981

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka
muzyka

Obsada:
Miś
profesor
Kazik
Sylwia
Wojtek
Romek
więzień
Wasiak
Sandra - Stefania
Maciek z tv
Bożena
Bogdan
Jagoda
Wilczuk
dziewczyna
-
sierżant MO
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
członek ochrony dygnitarza
-
-
-
urzędniczka
-
-
-
robotnik
-
recepcjonista; nie występuje w czołówce
i inni

Notatki:
Film powstał w gorącym okresie 1981 roku, kiedy przez krótki okres czasu można było mówić otwarcie o zatruwających polskie życie dwuznacznych układach i śliskich kompromisach. Janusz Zaorski, reżyser wielokrotnie podnoszący w swych filmach problem "czystego sumienia", mógł w "Dziecinnych pytaniach" poruszyć go bez aluzji i niedopowiedzeń.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170928

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz