Matka Królów (1982)

Warszawa, rok 1933. Po śmierci męża zubożała Łucja Król przeprowadza się wraz z trzema synami - Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada komunisty dr. Wiktora Lewena, który powierza jej sprzątanie swego mieszkania. Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada. Wkrótce Lewen i tak zostaje aresztowany i skazany na siedem lat więzienia. Wybucha wojna.
Zenek zostaje wywieziony na roboty do Rzeszy. W domu Łucji niespodziewanie zjawia się Lewen. Wdowa udziela mu schronienia. Wiktor szybko zyskuje sympatię chłopców, dokształca Klemensa i jego dziewczynę Martę oraz ich kolegę Koguta - członka podziemnej organizacji. W czasie akcji w niemieckiej kawiarni Kogut ginie, a Klemens zostaje zatrzymany przez Niemców. Rok 1945. Łucja wraz z najmłodszym synem wraca do wyzwolonej Warszawy. W domu zjawią się także Zenon i Klemens, teraz oficer LWP. Lewen jest członkiem partii. Towarzysz Grzegorz informuje go, iż podejrzewa się, że Koguta nie zastrzelili Niemcy. Klemens zostaje aresztowany. Łucja wraz z Martą, teraz już jej synową, zwracają się o pomoc do Lewena. Wiktor ręczy osobiście za uczciwość Klemensa. Bez skutku. Na naradzie partyjnej padają słowa krytyki pod jego adresem. Łucja wezwana do szkoły dowiaduje się, że Stasio wyparł się Klemensa, skoro jest on wrogiem państwa. Biegnie do domu i policzkuje syna. Od Klemensa odwraca się także jego żona Marta. W czasie śledztwa Klemens przyznaje się do tego, że jest winny śmierci Koguta. Odwołuje swe zeznania, gdy umiera Stalin, wyraża wdzięczność Lewenowi, ale wycieńczony głodówką umiera.

Na podstawie powieści Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem.
Produkcja: 1982
Premiera: marzec 1987

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Łucja Król
doktor Wiktor Lewen
węglarz Cyga
Klemens Król, syn Łucji
Staś Król, syn Łucji
Zenon Król, syn Łucji
Roman Król, syn Łucji
"Grzegorz"
Renard
"Hiszpan"
ubek
Marta, żona Klemensa
Jagosz, komisarz policji
taksówkarz Zbyszek
"Kogut"
Hans Konig, pijany żołnierz niemiecki
Hegeman, współwięzień Klemensa
volksdeutsch
nauczycielka Stasia
adwokat Stasia
sędzia
dzielnicowy zeznający na procesie Stasia
dozorca
Majewska, sąsiadka Łucji
dziewczyna Stasia
Graj
dentysta
sekretarz "Grzegorza"
sekretarka Wiktora; w napisach nazwisko: Ostrowianka (!)
lekarz w szpitalu więziennym
pielęgniarka w szpitalu więziennym
milicjant
milicjant
tajniak
tajniak
kobieta w budynku PZPR; nie występuje w napisach
nie występuje w napisach
urzędnik w budynku PZPR; nie występuje w napisach
mężczyzna na trybunie; nie występuje w napisach
i inni.


Notatki:
Film jest jednym z wielu "półkowników" czasów komunistycznego PRL-u, który przeleżał na półkach archiwum przez ponad 5 lat z powodu wstrzymania przez cenzurę.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.160720

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz